Kokona11 kirjoitti:jkeyboy kirjoitti:Rakettiin on lisätty tälle kaudelle turvavyö, joka tulee lantion yli. Huomasin juuri tässä Rakettia seuratessa. Eli nyt on siis turvakaaret, turvakaariin kiinnittyvä pieni turvavyö sekä lantion yli tuleva turvavyö pitämässä matkustajat paikoillaan.
Minäkin olin tänään Linnanmäellä ja olin itse siellä Raketissa niin ne turvavyöt oli pikkusen hankalat kun ei oo kauheasti tilaa ja niin myös laitetyötekijöidenkin mielestä oli hankalat. Minusta ne turvavyöt on turhat koska siinä ei oo mielestäni käynyt mitään pahaa onnettomuutta toisin kuin mustekala jossa siis myös on turvavyöt nykyään.
Lisäksi Raketissa on jo yhdet turvavyöt. En tiedä yhtäkään laitetta, jossa olisi kahdet turvavyöt. Kuitenkin vielä yksi uudistus tuli mieleen: rannekkeissa oli QR-koodi viivakoodin sijaan. Se toimii täysin samalla tamalla, mutta omalle kohdalle ei tullut yhtäkään kertaa niin, että koodia ei olisi luettu ensimmäisellä kerralla, kun aikaisemmin sen lukemisessa oli suunnilleen joka toinen kerta hankaluuksia. Tämä nopeuttaa varmasti jonoja ainakin hiukan.
Edit: Mites tuo viestin lainaaminen (quote) ei taaskaan meinaa toimia?