Särkkäläinen kirjoitti:Kuulin juttua kyliltä, että kesällä 2014 Tornadon nopeus lisääntyisi vähäsen, kun laakereita on vaihdettu uusiin ja sulavampiin. Jos joku ihmettelee miksi laitetta ei aina ajeta todella alkukeväästä tai loppusyksystä, syy on niinkin yksinkertainen, että vaunujen laakerit eivät ole tarpeeksi lämpimät ja pyöri tarpeeksi nopeasti, joten vaunu voi jäädä radalle jumiin.
Särkkäläinen kirjoitti:Käytännössä ainoa paikka mihin juna on koskaan jäänyt jumiin on cobra-silmukan jälkeinen vasemmalle tunneliin kääntyvä mutka ennen kiepsautusta ylösalaisin. Vaunu jää joko mutkaan tai valuu takaisin silmukan loppuun. Sitten vaan palokuntaa paikalle:)
Ihme Mies kirjoitti:Särkkäläinen kirjoitti:Kuulin juttua kyliltä, että kesällä 2014 Tornadon nopeus lisääntyisi vähäsen, kun laakereita on vaihdettu uusiin ja sulavampiin. Jos joku ihmettelee miksi laitetta ei aina ajeta todella alkukeväästä tai loppusyksystä, syy on niinkin yksinkertainen, että vaunujen laakerit eivät ole tarpeeksi lämpimät ja pyöri tarpeeksi nopeasti, joten vaunu voi jäädä radalle jumiin.
Lastaamalla junan täyteen varmaankin massaa ja liikevoimaa tulee sen verran, että radan pääsee läpi. Puolityhjänä asia on sitten erikseen. En tiedä, olisiko käytännössä mahdollista jaotella ihmisiä fyysisten ominaisuuksien perusteella, mutta jos vielä laittaa painavimmat junan etupäähän, niin tuskinpa kovin helposti juuttuu...
Särkkäläinen kirjoitti:Käytännössä ainoa paikka mihin juna on koskaan jäänyt jumiin on cobra-silmukan jälkeinen vasemmalle tunneliin kääntyvä mutka ennen kiepsautusta ylösalaisin. Vaunu jää joko mutkaan tai valuu takaisin silmukan loppuun. Sitten vaan palokuntaa paikalle:)
Onko koskaan jäänyt kobraan?
Vekoma Boomerangeillahan tuo on se kohta, johon jäävät, jos jäävät.
Siru84 kirjoitti:Kiitos Juuso kun linkkasit tämän, niin saan oikeaan paikkaan:
Miksi punainen vaunu menee nopeammin kuin keltainen? En ole ollut kertaakaan kummankaan vaunun ensimmäisessä penkissä ja ei taida tarvitakaan mennä kun menin 2. penkkiin ja meni todella hiljaa sen alamäen ja jarrutteliSitten menin viimeiseen penkkiin ja huh huh menoa! Mietin myös miksi ne usein pitää keltaista vaunua käytössä ja punainen lepää laakereillaan, vaikka on nopeampi
Olen kysynyt Särkänniemeltä asiaa saamatta vastausta.
Ja sitten toinen asia. Ärsytti kun jossain youtube-videolla puhuttiin, että Tornado voisi jäädä jumiin pääalaspäin eikä se mun mielestäni voi vaan nostomäkeen, mutta ei pääalaspäin. Särkänniemi ei vastannut tähänkään kun asiasta kysyinOlen löytänyt laitteen nyt uudestaan pari vuotta sitten ja tänä vuonna ystäväperheen kymmenvuotiaan pojan kanssa menin ensimmäistä kertaa tähän kuusi kertaa peräkkäin. Huh!
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 1 vierailija