JP kirjoitti:Säälittää kyllä tuo Wasalandian kohtalo. En tiedä millaisessa kunnossa Tukkijoki tänäpäivänä on, mutta onhan Särkän Tukkijoki melkein 5v vanhempi, joten kylläkai Wasalandiankin mallilla vielä jonkin aikaa luulisi voivan ajella. Näin äkkiseltään kyllähän tuollaisen varmaan esim. Nokkikseenn saisi sopimaan joku päivä. Mutta jos se ei todellakaan ole enää toimintakelpoinen niin toivottavasti edes joku puisto pelastaisi tuon Tukkijoen dinosauruksen, se on jollain tapaa ainakin itselleni sellainen pieni Wasalandian "ikoni" heti alkuperäisen logon jälkeen.
Siru84 kirjoitti:Vain viisi vuotta? Eikös Tukkijoki Särkänniemessä ole -82 ja Wasalandia -88?
JP kirjoitti:Hupsis, tuossa tulikin pieni laskuvierhe meikäläiselle, ikäeroahan noilla on kuusi vuotta eikä viisi. Tästä huolimatta tänä vuonna Wasalandian Tukkijoki viettäisi 30v juhlia jos se olisi vielä käytössä.
Siru84 kirjoitti:JP kirjoitti:Hupsis, tuossa tulikin pieni laskuvierhe meikäläiselle, ikäeroahan noilla on kuusi vuotta eikä viisi. Tästä huolimatta tänä vuonna Wasalandian Tukkijoki viettäisi 30v juhlia jos se olisi vielä käytössä.
Virheitä sattuu ja mietinkin ensin, onko tyhmä huomauttaa asiasta30-vuotta on paljon kyllä, harmi, kun loppui
![]()
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... gs.tSxDA7E
Koskenlasku ja myös kummituslinna, jotka paikallaan. Toki Kummituslinna varmaan purettu sisältä. Olen käynyt kerran Wasalandiassa ala-asteikäisenä ja Pirat näytti siltä, että menee ympäri ja näytti hurjalta. Koskenlasku oli pidempi kuin Särkänniemessä ja traumat tuli käveltävästä kummitulinnasta
Samulila kirjoitti:Uutisessa PowerPark on näköjään ylennetty Pohjoismaiden suurimmaksi puistoksi.Taitaa todellisuudessa olla juuri ja juuri top10:ssä.
TheLukki kirjoitti:Kävin serkkuni kanssa YlexPopissa eilen ja mahakipuni vuoksi lähdin pienelle kävelylle. Päätin sitten käydä wasalandian porteilla ja sain sieltä paljon kuvia. Todella surullisen näköinen paikka. Pääportti oli ihan romuna, ja
Tukkijoki oli ainoa laite pystyssä![]()
Voin lähettää huomenna kuvat sillä kirjoitan nyt puhelimella.
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa